Add to Flipboard Magazine.

07 Haziran 2006

“BOLOGNA SÜRECİ” İSTANBUL İL TOPLANTISI İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDE BUGÜN YAPILDI...


7 Haziran 2006, Vistilef bildiriyor....

BOLOGNA TOPLANTISINA, İ.Ü. İLETİŞİM FAKÜLTESİ’NDEN KATILAN TEK ÖĞRETİM ÜYESİ, ISO-9000 Kalite Belgesi Denetçisi, PROF. DR. VEYSEL BATMAZ İLE RÖPORTAJ:

“VİSTİLEF ORADAYDI, DEKAN NEREDE?”

İletişim Fakültesi harıl harıl nasıl ve ne amaçla yapıldığı belli olmayan müfredat yenileme çalışması yapa dursun; İ.Ü.'nin tüm Fakülteleri ve Üniversite Yönetimi, AB’ye ve Bologna Süreci’ne uyma çalışmalarını hızlandırmış durumda. ‘Bologna Süreci İstanbul İl Toplantısı’na, diğer Fakültelerden yoğun bir katılım varken, İletişim Fakültesi’nden bir tek Prof. Dr. Veysel Batmaz salondaydı: Senatör Batmaz’a Toplantıyı ve İletişim Fakültesi ile ilgisini sorduk, o da yanıtladı:

“Bu önemli toplantıya İletişim Fakültesi Dekanı’nın bizzat katılmamasının yanısıra, Fakülte yönetiminden herhangi bir kişiyi görevlendirmemiş olması ve Fakülte’deki Erasmus Koordinasyonundan sorumlu her kimse, bu toplantıya katılmamış olması konusunda Rektörlüğün artık harekete geçmesi gerekli. Fakültemiz göz göre göre batıyor. Şu anda üç Bölüm de duyduğuma göre, yeni müfredat yapma hazırlığı içinde. Bir tek Başkanı olduğum HİT Bölümü, AB’ye ve Bologna Sürecine uyumlu, AKTS’ye uygun müfredat hazırlamış durumda... Bu toplantı, bu sürecin Fakültelerde nasıl yapılacağını öğretmeye yönelik ve iki Rektör Yardımcımızın tam gün katılımları ve Avrupa Yakasındaki üniversitelerden ve İstanbul Üniversitesi Fakültelerinden üst düzeyde yetkililerin hazır bulunması ile gerçekleşti. Bu aşamada toplantıda benden başka İletişim Fakültesi’nden herhangi bir yetkilinin bulunmaması garibime gitti. Çünkü tam da müfredat hazırlığı içinde çırpınırken, müfredatla ilgili bir toplantıya katılmamak cesaret veya cuhüliyet ister... Belirtmek isterim ki, ben de, toplantıya İletişim Fakültesi’nin bugünkü haliyle temsilcisi olarak değil, kişisel olarak katıldım.”

“Toplantının ilk bölümünde, Avrupa yüksek öğreniminde kalite güvence süreçlerinin esası olan Bologna Süreci’nin tanıtımı yapıldı. 1993’den bu yana Beykent’teki Liverpool John Moores Üniversitesi’nin Akademik Direktörlüğünü (Rektörlüğünü) yapan ve daha sonradan Beykent Üniversitesi’ni kuran iki kişiden biri olarak, bu sürece çok aşinayım. İngiliz üniversitei LJMU’nun “validation” süreçlerine ve müfredat yapılanma programlarına katılmıştım. Bologna Süreci, Beykent-LJMU’da yaşadığım sürecin, Avrupa çapına yaygınlaşmasından oluşuyor.”

TSE DAMGASI NE DEMEK????...

“Toplantının soru bölümünde sunucu yetkilileri Bologna Rehberi Prof. Dr. Lerzan Özkale (İTÜ) ve Prof. Dr. Mehmet Ali Kısakürek’e (Ankara Ü.) şu soruyu sordum:

- VB: “Biliyorsunuz, bazı Fakülteler TSE’nin Eğitimde Kalite Güvence Belgeleri alıyorlar. İzlediğim kadarıyla, sizin Bologna Süreci olarak YÖK tarafından da onaylanmış kalite süreçlerine hiç benzemiyor bu TSE damgası alma süreci. TSE Eğitimde Kalite sürecinin Bologna Sürecine katkısı nedir?”

Bu sorumu her iki uzman da, şaşırarak ve hayretle karşıladılar. Bu hayretlerini, iki Rektör Yardımcımızın önünde ve toplam İstanbul Üniversitesi’nden 100’ün üstündeki Senatör, Dekan ve Erasmus yetkililerinin karşısında şöyle ifade ettiler:

- Prof. Özkale ve Prof. Kısakürek: “Bizim bu konuda bir bilgimiz yok. Bu Fakültenin hangi Fakülte olduğunu çok merak ettik! TSE’nin ne tür bir belge verdiğini bilmiyoruz. Bu tür bir belge almak, YÖK’ün kararlarına karşı gelmekle eşittir. TSE bir zamanlar “eğitim akreditasyonu” adı altında bir program başlatmıştı. Biz de katılmıştık, ancak bu program, başarısızlığı sonucunda beş yıl kadar önce çöpe atıldı. Bir Fakülte’nin TSE’den damga almasını ilk kez ve hayretle duyuyoruz.”

Bu cevabı veren Prof. Dr. Mehmet Ali Kısakürek, bildiğiniz gibi YÖK’teki Diploma Denkliği Bölümünü uzun yıllar idare etmişti. Onların bu hayretlerine, biz de (yani, ben ve iki Rektör Yardımcımız da) hayretle dinledik. İşte, Fakültemizin içine düştüğü durum... Aldığı kalite belgesi bile geçersiz ve kalitesiz...”

Senatör Prof. Dr. Veysel Batmaz’a, Vistilef Akademik Program Hazırlama Grubu olarak teşekkür ettik ve müfredat hazırlığı içindeki İletişim Fakültesi Dekanlığının bu önemli toplantıyı “pas” geçmesinin, bazı şeyleri de “paslandıra paslandıra” “pas” geçeceklerini gösterdiğini düşünerek, Veysel Batmaz Hocamızın odasından ayrıldık ki, tam merdivenleri inerken, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin TSE’den aldığı “9001 eğitimde kalite güvencesi belgesinin” duvarda asılan panosuyla yüz yüze geldik...

Herkese ve bilhassa da öğrencilerimize iyi müfredatlar diliyoruz. Ahbap Çavuşlara ders koymak için hazırlandığı daha önce vaki olan bu tür ders propgramı hazırlanmasını da şiddetle kınıyoruz. Çünkü en son programımız 2002’de hazırlanmıştı ve bu Fakültenin, yakında her mezun jenerasyonu ile müfredat değiştiren bir Fakülte olma ünvanını kazanacağından korkuyoruz.

Vistilef Akademik Program Hazırlama Grubu

EK BİLGİLER:

Bologna Süreci Hakkında Enformasyon:
http://www.minedu.fi/minedu/education/bolognaprocess.html
http://www.esib.org/BPC/welcome.html
http://www.eurydice.org/Documents/FocHE/en/FrameSet.htm

Bologna Sürecine Eleştiri:
http://www.esib.org/documents/blackbook.pdf

ABD’nin Bologna Sürecine Bakışı:
http://www.iienetwork.org/?p=Schatzman
http://www.bologna-bergen2005.no/EN/Bol_sem/Other_sem/041018-19Hamburg.HTMHiç yorum yok: