Add to Flipboard Magazine.

05 Ekim 2007

BİZİM, EAST CAROLINA ÜNİVERSİTESİ'NE NE OLDU?
YouTube'dan üniversite eğitimi !
04 Ekim 2007

Californiya Üniversitesi-Berkeley, bazı derslerini YouTube’da bedava olarak yayınlamaya başladı.Üniversite yönetiminden yapılan açıklamada, özellikle çatışmalar, barış ve biyoteknoloji gibi konuları içeren 300 saatten fazla ders ve konferansın siteden izlenebildiği belirtildi. Berkeley Üniversitesinden bir yetkili, “üniversitenin sitedeki sayfasının, dersler, etkinlikler ve spor faaliyetleri gibi üniversite yaşamı hakkında pencere açacağını” kaydetti.Üniversite, 2001 yılından bu yana bazı derslerini internet üzerinden yayınlıyor. Ders notları da 2006’dan itibaren iTunes üzerinden “podcast” olarak yayınlandı.
http://www.youtube.com/watch?v=OUfKoXtwEu0&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Ehaber3%2Ecom%2Fhaber%2Ephp%3Fhaber%5Fid%3D288854


Bildiğiniz gibi, büyük bir ihtimalle de bilmiyorsunuz, İ.Ü. İletişim Fakültesi de, seçim ölçütlerinin belirli ve şeffaf olmadığı, Senato tarafından onaylanmamış bulunan, bir iki kişinin, bir iki öğrenciye, zamanı belli olmayan bir biçimde East Carolina Üniversitesi ile online ders verme programı başlatmıştı. Aynı California University at Berkeley gibi... Profesör Veysel Batmaz, HİT Bölüm Başkanlığı'ndan Rektörlük tarafından uzaklaştırılmadan önce, bu ne idüğü belirsiz ve yasalara aykırı online "eğitim" programında çalışan HİT Bölümü öğretim elemanlarına uyarı göndererek, Bölüm Başkanlığından izinsiz böylesine tanımsız ve asılsız bir eğitim programında çalışamayacaklarını söylemişti.
Bunun üzerine, hakkında soruşturma açılan Profesör Batmaz, "kamu görevinden çıkartılması ve öğretim üyeliğine son verilmesi" cezası önerisi ile İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü tarafından, YÖK Disiplin Kurulu'na sevk edildi. YÖK bu ceza önerisini ret etti.
Şimdi soruyoruz, "East Carolina Üniversitesi Global Understanding" Projesi'ne ne oldu?
Cevap bekliyoruz...

Vistilef Bilim ve Etik Kurulu

Hiç yorum yok: