Add to Flipboard Magazine.

22 Mayıs 2010

PROF. DR. VEYSEL BATMAZ'IN 1985'DEN BU YANA ÇALIŞMA ARKADAŞI DR. ERHAN GÖKSEL'İN SIR ÖLÜMÜ..

Araştırmacı Erhan Göksel, ABD'de bir otel odasında ölü bulundu.....
21 Mayıs 2010 / 23:33


2 Kasım 2002 Seçim Tahmini, Zaman Gazetesi 22 Ekim 2002


Ergenekon soruşturması kapsamında, 21 Ocak 2009'da 11. dalga'da tutuklanma talebi ile gözaltına alınan ve ardından da serbest bırakılan Araştırmacı ve Strateji Uzmanı Erhan Göksel, Amerika'da kaldığı otel odasında hayatını kaybetti. Verso Araştırma şirketinin ( http://www.versohaber.com/ ) bir ay öncesine kadar sahibi olan Göksel, çarpıcı analizleri ile dikkat çekiyordu. Verso, 1993 yılından bu yana tüm seçim sonuçların tam isabetle tahmin etmişti.

New Jersey polis kaynaklarından edinilen bilgiye göre Göksel (50), New Jersey'de, Edge Water kentindeki "Comfort Inn" adlı oteldeki odasında ölü bulundu. Göksel'in kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi.

ÜNLÜ SİYASETÇİLERİN DANIŞMANIYDI, SON SEÇİMLERDE SP İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI TEKLİF EDİLMİŞTİ
Göksel'in, aralarında merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal, eski Başbakanlar Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz ve şu anki Başbakan Recep Tayyib Erdoğan'ın yakın çevresi ve kendisinin de bulunduğu birçok siyasetçiye danışmanlık yaptığı biliniyor.

Göksel’in etkili ve sert muhalefeti zaman içinde her siyasi partinin dikkatini çekti ve CHP’den MHP’ye pek çok muhalefet lideri gayri resmi olarak Göksel’den danışmanlık almaya başladı. Göksel’in son dönemde en fazla yakınlaştığı lider ise Necmettin Erbakan oldu. Erbakan Göksel’e 2007 seçimlerinde Saadet Partisi’nden İstanbul Belediye Başkan adaylığı teklifinde bulundu. Göksel, Marksist – solcu kişiliğini her zaman açıkça ifade ederdi. Ancak Erbakan’ın teklifini de kabul etmekte beis görmedi. Çünkü Erbakan’ın millici duruşunun büyük bir değer olduğuna inanıyordu. İlginç olan ise belediye başkan adaylığının açıklanmasına günler kala Göksel’in başına gelenlerdi. Göksel, adaylık açıklamasına bir hafta kala ERGENEKON'dan gözaltına alındı. Ergenekon savcıları Göksel’in Ergenekon "terör" örgütüne üye olduğunu ve terörist faaliyetlere giriştiğini iddia ediyordu.

Göksel, savcılık iddialarına hiçbir şekilde boyun eğmedi. Ama yakın çevresiyle paylaştığı önemli bir iddiası vardı. Gözaltına alınmasının sebebini Kılıçdaroğlu'nun da aday (CHP) olduğu  seçimlerde Saadet Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığına bağlıyordu. Çünkü bu adaylık gerçekleşseydi, AKP'nin İstanbul'u CHP'ye kaptırması büyük bir olasılıktı.

BÜYÜKELÇİ DEVREDE !
Göksel'in ölüm nedenini belirlemek için Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletler'deki Büyükelçisi Namık Tan bir araştırma başlattı.

OTELDE KAPIYI AÇMAYINCA..
Erhan Göksel'in Türkiye'deki eşinin kendisine telefonla ulaşamaması üzerine orada yaşayan bir arkadaşlarına haber verdiği, bu arkadaşın otele giderek odasının kapısını çaldığında içeriden cevap gelmemesi üzerine polise başvurduğu ve otelde cansız bedeniyle karşılaşıldığı öğrenildi. Otel yetkilileri ise Türkiye'deki ailesini arayarak acı haberi kendilerine bildirdi.

ERGENEKON'DAN SONRA ABD'YE GİTTİ
1960 yılında Ankara'da doğan Göksel, uzun süre çeşitli kanallarda televizyon programları da yaptı. Göksel, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra serbest bırakılmış ve bir ay kadar önce hakkında takipsizlik kararı verilmişti. Sadece AKP'ye ve TSK'ya muhalefet ettiği ve bu muhalefetini TV'lerde çok sert olarak dile getirdiği için ERGENEKON dalgalarında gözaltına alınıp serbest bırakılmasından sonra, sağlık sorunu olmayan babası Tevfik Göksel üzüntüden ölmüş, ardından tüm işleri sekteye uğramış ve bu süreç onu ölüme götüren dönemi başlatmıştı. Göksel, bir süredir ABD'de yaşıyordu. Bir bankaya danışmanlık ve zayıflama kürleri yapıyordu. Yaşadığı stres, fazla kilolarına karşın görece dengeli olan sağlığını etkilemişti. Son altı ayda 40 kilo kadar zayıflamıştı. Geçirdiği kalp krizinde bu ani zayıflamanın ve ekonomik çöküşünün verdiği stresin rolü yadsınamaz. Göksel'i öldüren kalp krizinin tetikleyicisi, Türkiye'yi "kader kurbanları" arenası ve bir korku filmi seti haline getiren boyunduruğu altında yaşadığımız politik iktidar ve Ergenekon efsanesidir.

ŞİRKETİNİ SATMIŞ, JP MORGAN'A ÇALIŞIYORDU
Tututksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan ve bu sırada banka hesapları ve banka kasaları da incelenen Göksel'in bir süre önce işleri sekteye uğrayan Verso adlı şirketini de sattı. Ardından Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentine giden Göksel'in, burada bulunan JP Morgan adlı şirkete danışmanlık yapmaya başladı.

ERHAN GÖKSEL KİMDİR ?
Ankara'da 1959'da dünyaya gelen Göksel, 1976'da Hacettepe Tıp Fakültesi'ne girdi. Ardından ekonomi doktora eğitimini yaptı. Politik psikoloji üzerine çalıştı. 1987'de çalışmakta olduğu Ankara Numune Hastanesi'nden istifa etti. Politik danışmanlık hizmetlerine, 1989'da Verso Siyasal Araştırmalar Merkezi'ni kurarak, Adnan Kahveci ile birlikte başladı.

Aralarında Prof. Dr. Yavuz Sabuncu (merhum), Prof. Dr. Murat Şeker, Prof. Dr. Zafer Üskül, Prof. Dr. Veysel Batmaz'ın da bulunduğu bir danışmanlar grubu ile Erhan Göksel, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Aydın Güven Gürkan, Hikmet Çetin, Deniz Baykal, Ali Haydar Veziroğlu, Mesut Yılmaz, Melih Gökçek gibi siyasilere danışmanlık yaptı. 1996'da Bulgar Başbakanı Kostov'un, 1999'da Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev'in başkanlık kampanyalarını yürüten Göksel, 1998-2000 arasında ABD'de Başkan Yardımcısı Al Gore'a Ortadoğu danışmanlığı yaptı.

ERGENEKON SORUŞTURMASINA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ
Verso kamuoyu araştırma şirketinin sahibi Erhan Göksel, Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan 11. dalga operasyonunda gözaltına alındığında evinde ve iş yerinde geniş çaplı arama yapılmış ve tüm bilgisayarlarına ve belgelerine el konulmuştu.

Göksel, Adli Tıp'ta sağlık kontrolünden geçirilirken, "Benim en büyük düşmanım EGM İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek. Bu hukuksuzluk sona erecek. Beni halkım savunur." demişti. Gözaltına alındıktan bir buçuk yıl sonra ise, Ergenekon suçlusu iddiası ile tutuklanmasını talep eden Savcılık, Erhan Göksel'in suçlu olmadığını saptayarak, hakkında takipsizlik kararı vermişti. Geriye, iflas etmiş çok başarılı bir şirket, üzüntüden ölmüş bir baba, dağılmış bir aile ve Göksel'in cansız bedeni ile iki yetim evlat ve bir dul eş kaldı.

Hiç yorum yok: