Add to Flipboard Magazine.

09 Temmuz 2012

REKTÖRE BAK REKTÖRE: BÜYÜK İHTİMALLE TIPÇIDIR.... DEĞİLSE DE İŞLETMECİDİR... SORUŞTURMA YAPILINCA CEZA VERİLMEK ZORUNDAYMIŞ... DİSİPLİN YÖNETMELİĞİNİ OKUMADIĞI, HUKUKTAN ANLAMADIĞI BELLİ...


"Harçları Protesto Düşünce Özgürlüğüdür"
Mahkeme, öğrencilerin davranışını ’düşünceyi açıklama hürriyeti’ kapsamında değerlendirdi.SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi önünde 3 Ekim 2011 tarihinde üniversite harçlarına yapılan zamları protesto eden 51 öğrenci hakkında üniversite yönetimi soruşturma başlatmıştı. Güvenlik kamerası ve polisin çektiği görüntü kayıtları incelenerek kimlikleri belirlenen öğrenciler hakkındaki soruşturmanın ardından SDÜ Rektörlüğü, eyleme katılan 51 öğrenciye 15 gün okuldan uzaklaştırma cezası vermişti. Üniversite yönetimi, soruşturmayı protesto eden 1 öğrencinin ise 1 ay okuldan uzaklaştırılmasına hükmetti. Kararın 5 Mart 2012’de uygulamaya konmasının ardından 51 öğrenciden 20’si, yürütmenin durdurulması istemiyle Mart 2012’de Isparta İdare Mahkemesi’ne başvurdu.
Isparta İdare Mahkemesi, geçen hafta öğrencilere tebliğ ettiği kararda ’Düşünceyi açıklama hürriyetinin demokratik bir toplumun en önemli temellerinden biri olduğuna’ vurgu yaparken, "Kamu düzeninin bozulmadığı anlaşıldığından kanunlara uygun olarak yapılan basın açıklaması nedeniyle tesis edilen dava konusu disiplin cezasında hukuka ve hakkaniyete uyarlık görülmemiştir" denildi.
REKTÖR: EN DÜŞÜK CEZAYI VERDİK!
Konuyla ilgili inceleme yapılması için Hukuk Fakültesi’nden bir öğretim üyesinin tayin edildiğini anlatan Rektör Prof. Dr. İbicioğlu, şunları söyledi:
"Arkadaşımız hazırladığı raporu yönetim toplantısına getirdi. Raporu hazırlayan soruşturmacı, öğrenciler hakkında 1 yıla kadar okuldan uzaklaştırma cezası talep etti. Ancak ben öğrencilerin sicillerine işlenmemesi ve içlerinde ceza almayacak öğrenciler de olabileceğinden yola çıkarak itiraz ettim. Bunun üzerine raporu hazırlayan arkadaşımız böyle bir ayrım yapılamayacağını belirtti. Bazı öğrencilere 1, bazılarına ise 2 yarı yıl uzaklaştırma cezası istendi. Karara direnerek ve tüm affediciliğimizi de kullanarak cezaları 15 güne düşürdüm. Sonuçta bir soruşturma yapıldı ve ceza verilmek zorundaydı. Disiplin yönetmeliğine göre bu ceza kaçınılmazdı. Biz de yönetim olarak en düşük cezayı uyguladık."
(Ajanslar)


Hiç yorum yok: