Add to Flipboard Magazine.

05 Ağustos 2005

Bu da İrfan Çiftçi'ye Polemik...BATTAL ODABAŞI yazıyor...

Aşağıdaki yazı, eski Suudi Petrol Bakanı yaman mı yaman Zeki Yamani’nin kızının düğünü dolayısıyla Hürriyet’te (5/8/2005) Bekir Coşkun tarafından kaleme alınmıştır. Fazla akıldan sarhoş olmuş kafalarla akıl değmemiş kafalara anımsatmak istedim:

Hararet nardadır sacda değildir
Keramet baştadır tacda değildir
Her ne ara isen kendinde ara
Kudüs'te, Mekke'de, hacda değildir
Hacı Bektaş Veli

Not: Batılı bir örnek bulamadığım için Hacı Bektaş Veli ile idare edin artık! (BO, 5 Ağustos 2005)

İçki değmemiş bardaklar...

Bekir COŞKUN
"BEN ‘İçki değmemiş bardak’ ilk kez duyuyorum.Suudi Arabistan’ın önemli devlet adamı Şeyh, kızının İstanbul’daki düğünü için ‘içki değmemiş’ otuz bin altın işlemeli bardak siparişi verince duydum.
Gözüm bizim evdeki ‘içki değmiş’ bardaklara takılıyor.Cehennemde cayır cayır yanasıcalar rafta sıra sıra duruyorlar. Sık sık devirdiğim için içki değmişliğinden şüphelendiğim sarhoş sürahinin önünde...Hatırlıyorsunuzdur, AKP iktidara geldiği günlerde bazı milletvekilleri Meclis’teki su bardaklarını görünce ‘Bunlar rakı bardağına benziyor’ diyerek geri göndermişlerdi, rakı bardağına benzemeyen bardaklar alınmıştı.Aynı kafa bir yerde kesişiyor.CHP’liler ise ‘Su içince niye sarhoş olduklarını’ anlamışlardı.‘İçki değmemiş bardak’ yanında, üç bin sarhoş oturmamış sandalye de sipariş verebilirdi Şeyh.Üzerine içki konulmamış bin masa... İçinden sarhoş geçmemiş otuz otel kapısı...Ne bileyim ben?..*Şeyh dünyanın en büyük yatlarından birisi ile İstanbul’a geldi, konuklarını 17 özel jet taşıdı.Yüz limuzin hizmet veriyor. Düğün için Çırağan Sarayı’nın bahçesine 40 palmiye ağacı ile 100 çam özel yerlere dikildi.Ve Paşabahçe’ye otuz bin ‘içki değmemiş’ altın işlemeli bardak yaptırıldı.*Nasıl olsa ABD askerlerinin postalları değdiğinden bu yana, dünya petrol gelirinin büyük bölümü Suudi Arabistan şeyhlerinin cebine daha emin akmaya devam ediyor.Kutsal topraklar ecnebi ordularının işgalinde.Halkın yoksulluğu yetmiyormuş gibi, başlarına kaç senedir bomba yağıyor. Kolu ve bacakları kopmuş çocuk sayısı binlerce. Babaları-anneleri öldürülmüş kara gözlü çocukları artık yetimhaneler almıyor. ABD-İngiltere ve diğerleri Suudi Arabistan ile işbirliği yaparak petrolü Batı’ya taşıyorlar.Tüm bu evrensel gasp ve cinayetler Müslüman eli değmeden elbette olmuyor.*Ben ‘içki değmemiş bardak’ ilk kez duyuyorum.Ve dünden bu yana, Müslüman toplumların akıl değmemiş kafaları yüzünden neler çektiklerini düşünüyorum."

Yrd. Doç. Battal Odabaşı