Add to Flipboard Magazine.

19 Mayıs 2011

19 MAYIS İŞTE BÖYLE KUTLANIR: VİSTİLEF NE DERSE YÖK ONU YAPIYOR; SIRA DEMİR'E DE GELECEK... YENİ ÖNERİMİZ ŞU: YÖK KALDIRILSIN, YERİNE "VİSTİLEF" KONSUN !

Vistilef YGS'lerin LYS'lerin kalkmasını önermişti; YÖK bu önerimizi kısmen kabul etti; tamamını da edecek: http://vistilefblog.blogspot.com/2011/04/ygsler-lgsler-kalksin-butun-ogretim.html

Daha önce de "olgunluk" sınavını, eski adıyla "bakalorya" veya "lise bitirme" sınavlarını ve "isteğe bağlı başarı sıralaması" sınavlarını önermiştik (Bkz: http://vistilefblog.blogspot.com/2010/02/katsayi-katlanarak-sorun-oldu.html ), YÖK bu uygulamaya da dönüleceğini söylüyor. Yani açıkça, YÖK artık meseleyi anlamış durumda; yavaş yavaş 1938 öncesine doğru bir ilerlemeye girecek gibi görünüyor. Eğitim sistemimize, yeni iletişim teknolojileri ile 1919-1939 arası bir restorasyon çok gerekli. Sıra ÖSYM gibi bir yerin, isteğe bağlı başarı sıralaması sınavları yapan bir kuruma dönüştürülmesi, ama ilk yapılacak iş de Ali Demir'i İTÜ'ye veya MARMARA'ya yeniden kazandırmak... Daha sonra da üniversiteleri (içindekilerin ve mezunların kuracağı) Vakıflar eliyle yönetmek...(Tıklayın: http://vistilefblog.blogspot.com/2011/01/yok-kalkarsa-kaos-olmaz-universite-olur.html ) Eminiz bu da gerçekleşecek... İşte haber:

YGS KALKIYOR...
Şifre iddialarıyla tartışmalara neden olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) tarih oluyor. YGS’nin yerine Olgunluk sınavı gelecek.
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Akşam gazetesi yazarı Turgay Polat'ın sorularını yanıtladı.
Özcan, YGS’nin yerine getirilecek yeni sistemle ilgili çalışma yaptıklarını açıkladı.
YÖK Başkanı Özcan, şunları söyledi:
“YGS'yi kaldırıp yerine 'olgunluk' sınavını getiriyoruz. Böylece lise bitirme sınavını getirip ortaöğretim başarı puanını da bu sınavın sonucundan alacağız. Bu sınavı MEB yapacak, biz sadece LYS yapacağız. Öğrenciler lise son sınıfta 'lise bitirme sınavı'na girecekler bu sınav öğrencinin lisede gördüğü derslerle ilgili olacak. Eğer hazırlıklarımızı yapabilirsek bu sınavda açık uçlu soru da sorabiliriz. İşte o zaman öğrencinin lise eğitimini desteklemiş oluruz. Öğrenciler bu sınavı geçmeden üniversiteye gidemeyecekler. Bu sınavı geçen öğrenciler LYS'ye katılıp tercih yapabilecekler. Sınavın bize bir faydası da öğrencinin hangi dersten başarılı olduğunu göreceğiz. O zaman belki LYS'de de öğrenciyi buna göre yönlendireceğiz. Ama tekrar söyleyeyim bundan sonra top MEB'dedir.
İlerleyen zamanda öğrencileri aynı gün sınav yapmayıp randevu sistemiyle sınav yapacağız. Ve bir de IB, SAT gibi sınavlarla da üniversitelere öğrenci alacağız."
OLGUNLIK SINAVI
Olgunluk sınavları Osmanlı döneminde ilk kez Mektebi Sultani'de (Galatasaray Lisesi) 1869'da uygulanmaya başlandı. 1955'te olgunluk sınavı yerine lise bitirme sınavları getirildi. 1974'teyse ÖSYM'nin kurulmasından itibaren kaldırıldı.
Gerek olgunluk sınavı gerekse lise bitirme sınavları öğrencinin lise eğitimini tamamlayıp tamamlamadığını ölçmeye yarayan sınavlardı. Sonucuna göre lise mezuniyeti belirlenir ve öğrenciler üniversitelere başvurabilirlerdi.
Özcan, YGS’deki şifre iddialarıyla ilgili ise şöyle konuştu:
“Yargı süreci bittiği gün konuşmaya başladık. Karışmak zorundayız çünkü ÖSYM'nin müşterisiyiz. Ayrıca öğrenciye özgü soru ve cevap kağıdı isteğimiz dahilinde gelişti. Ali Bey'in isteğiyle ilgili değil. Bu medyaya yansımadı. Süreç iyi idare edilemedi. Ali Bey'in yeni olması, sistemin zor olması, yeni şifreleme, güvenlik vs. Bilinenin aksine ÖSYM'de ki kadro eski, hiç değişmedi. Eğer yeni elemanlarla yeni ekip kurulsaydı belki sorunlar azalabilirdi. ÖSYM'nin başkanı görevinin başındadır. Bence ÖSYM bundan sonra Metaksan'la devam etmemeli. Metaksan kadrosunu değiştirmeyecekse Ali Bey tekrar düşünmeli. ÖSYM başkanı olsaydım sorunu tam tespit etmeden basın toplantısı yapmazdım. Eğer yapılan iş kimseye ayrıcalık tanınmamışsa ki yargı da onu söylüyor istifa etmemi gerektirecek bir durum olmazdı.”
Kaynak: Toplumsalhafıza http://www.adilmedya.com/haber.php?id=17408Hiç yorum yok: